Dlaczego DA?

Dlatego, że odkryliśmy drogę, na której możemy stać się twórczymi ludźmi Kościoła.

Twórczymi, bo mamy pasje, studiujemy różne kierunki i na różnych uczelniach, uprawiamy różne, mniej lub bardziej ekstremalne sporty, gramy na różnych instrumentach i nie chcemy tego zachować tylko dla siebie. Chcemy dzielić się naszym bogactwem z innymi i wspólnie się rozwijać.

Ludźmi, bo mamy swoją historię, pochodzimy z różnych stron i z różnych rodzin, mamy swoje emocje, inteligencję i ciało. Bo chcemy budować więzi, przyjaźnie, nauczyć się kochać, słuchać, mówić, widzieć, współodczuwać i stać się dojrzałymi.

Kościoła, bo jest Ktoś, dzięki któremu możemy żyć nadzieją, że będziemy powstawać, a On nas będzie podnosił; że nasze słabości i grzechy nie są całą prawdą o nas. I chcemy Go zrozumieć, nauczyć się z Nim rozmawiać, celebrować liturgię, uwielbiać, zadawać pytania i nie zawsze otrzymać odpowiedź czyli wierzyć w Jezusa w Kościele, za który bierzemy odpowiedzialność.

Jak działamy?

Głównymi wydarzeniami tygodnia w duszpasterstwie akademickim są nasze msze – akademickie dziewiętnastki. Zapraszamy na nie w każdy piątek i niedzielę, na godzinę 19.00. Tych, którzy umieją śpiewać zachęcamy do zasilenia szeregów Scholi. Jeśli jesteś – lub chcesz być – Ministrantem, możesz służyć na dziewiętnastkach (for men only). W stałym planie są również poranne msze święte o 7.00 czyli siódemki. Odprawiane są od poniedziałku do czwartku w kaplicy akademickiej. Bezpośrednio po nich spotykamy się w sali DA, aby wspólnie zjeść śniadanie i odmówić jutrznię.

Nasze duszpasterstwo to nie tylko msze święte, ale również szereg spotkań tematycznych, które odbywają się wieczorami, o godz. 20.00 w sali DA. We wtorek na spotkaniu Tora czytamy i analizujemy Stary Testament. O relacjach damsko-męskich rozmawiamy w środę, na spotkaniu Parking. W czwartek na Ogniwie uczymy się starożytnej chrześcijańskiej modlitwy Pismem Świętym zwanej lectio divina i adorujemy Najświętszy Sakrament w kaplicy u Pana Boga za piecem. Piątek to dzień, w którym w ramach Spoiwa spotykamy się w sali DA na wspólnej kolacji, na którą zapraszamy ciekawych gości. Dwa razy w miesiącu spotkania organizuje grupa żeńska – Intuicja i męska – Konkret. Poza tym grupa S.A.K.W.A.  dba o to, abyśmy nie nudzili się w międzyczasie, proponując nam liczne formy aktywności fizycznej, jak i wyjścia kulturalne. Za wolontariat (wszelkie zbiórki i Oratorium) odpowiada nasza grupa Skrzydła. A tych, których interesuje fotografia zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie fotograficznym Światłoczuli pod naszym patronatem.

Skąd jesteśmy?

Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie w Poznaniu powstało w 1937 roku. Dominikanie przybyli na zaproszenie kard. Augusta Hlonda i rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Stanisława Kasznicy. Jesteśmy więc najstarszym dominikańskim duszpasterstwem akademickim w Polsce. To tutaj duszpasterzami byli ojcowie: Bernard Przybylski OP, Joachim Badeni OP, Honoriusz Kowalczyk OP, Jan Góra OP, Cyprian Klahs OP. Teraz my kontynuujemy i rozwijamy ich dziedzictwo.

Więcej na stronie DA.poznan.dominikanie.pl
Duszpasterze:

 

marcinbaranskiop
Marcin Barański OP
dyżur duszpasterski:
wtorek: 18.00-20.00

Grzegorz Dąbkowicz OP
dyżur duszpasterski:
czwartek 18.00-20:00