Dlaczego DA?
Dlatego, że odkryliśmy drogę, na której możemy stać się twórczymi ludźmi Kościoła.
Twórczymi, bo mamy pasje, studiujemy różne kierunki i na różnych uczelniach, uprawiamy różne, mniej lub bardziej ekstremalne sporty, gramy na różnych instrumentach i nie chcemy tego zachować tylko dla siebie. Chcemy dzielić się naszym bogactwem z innymi i wspólnie się rozwijać.
Ludźmi, bo mamy swoją historię, pochodzimy z różnych stron i z różnych rodzin, mamy swoje emocje, inteligencję i ciało. Bo chcemy budować więzi, przyjaźnie, nauczyć się kochać, słuchać, mówić, widzieć, współodczuwać i stać się dojrzałymi.
Kościoła, bo jest Ktoś, dzięki Któremu możemy żyć nadzieją, że będziemy powstawać, a On nas będzie podnosił; że nasze słabości i grzechy nie są całą prawdą o nas. I chcemy Go zrozumieć, nauczyć się z Nim rozmawiać, celebrować liturgię, uwielbiać, zadawać pytania i nie zawsze otrzymać odpowiedź czyli wierzyć w Jezusa w Kościele, za który bierzemy odpowiedzialność.
Jak dołączyć do DA?
Dostajemy sporo pytań o to, jak można do nas dołączyć. Nie prowadzimy żadnych zapisów czy rejestracji. Jeśli jesteś studentem do 26 roku życia i chcesz zaangażować się w Duszpasterstwo Akademickie, po prostu przyjdź.
Jak działamy?
Głównymi wydarzeniami tygodnia w duszpasterstwie akademickim są nasze Msze Święte – akademickie dziewiętnastki. Zapraszamy na nie w każdy piątek i niedzielę, na godzinę 19:00.
Tych, którzy umieją śpiewać, zachęcamy do zasilenia szeregów Scholi. Jeśli jesteś (lub chcesz być) Ministrantem, możesz służyć na dziewiętnastkach. W stałym planie są również poranne Msze Święte o godzinie 7:00, czyli tak zwane siódemki. Odprawiane są od poniedziałku do czwartku w kaplicy akademickiej, a bezpośrednio po nich spotykamy się w sali DA, aby wspólnie zjeść śniadanie i odmówić jutrznię.
Nasze duszpasterstwo to nie tylko liturgia, ale również cała gama spotkań tematycznych, które odbywają się wieczorami, zazwyczaj o godzinie 20:00 w sali DA. We wtorek w grupie Kafarnaum staramy się zgłębić największą tajemnicę chrześcijaństwa, którą jest postać Jezusa Chrystusa. O społecznych naukach Kościoła i miejscu człowieka we współczesnym świecie rozmawiamy w środę, na spotkaniu Areopagu. W czwartek na Ogniwie uczymy się starożytnej chrześcijańskiej modlitwy Pismem Świętym zwanej lectio divinai adorujemy Najświętszy Sakrament w kaplicy akademickiej. Piątek to dzień, w którym w ramach Spoiwa spotykamy się w sali DA na wspólnej integracji. Za wolontariat (wszelkie zbiórki i działalność charytatywną) odpowiada nasza grupa Skrzydła. Oprócz tego Akademik w każdy drugi poniedziałek miesiąca prowadzi audycje na antenie Radia Emaus. Z myślą o studentach zagranicznych utworzyliśmy także grupę 3 of Life, która prowadzi spotkania formacyjno-modlitewne w języku angielskim. Za wszelkie treści i grafiki związane z działaniem naszego duszpasterstwa odpowiada utworzona w tym roku grupa medialna.
Skąd jesteśmy?
Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie w Poznaniu powstało w 1937 roku. Dominikanie przybyli na zaproszenie kard. Augusta Hlonda i rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Stanisława Kasznicy. Jesteśmy więc najstarszym dominikańskim duszpasterstwem akademickim w Polsce. To tutaj duszpasterzami byli ojcowie: Bernard Przybylski OP, Joachim Badeni OP, Honoriusz Kowalczyk OP, Jan Góra OP, Cyprian Klahs OP. Teraz my kontynuujemy i rozwijamy ich dziedzictwo.
Więcej na stronie DA.poznan.dominikanie.pl
Duszpasterze: